1. jubileuszowy Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” odbywa się w dniach 8-16.04.2016 we Wrocławiu.

Motto jubileuszowej edycji Musica Polonica Nova to słynny cytat z ballady Romantyczność Adama Mickiewicza: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Program festiwalu skupiony jest wokół odwiecznego pytania: co w muzyce jest najbardziej wartościowe i komunikatywne? Organizatorzy spróbują rozstrzygnąć, czy priorytetem muzyki współczesnej jest przekazywanie emocji, zmysłowy odbiór, czy też logiczna konstrukcja, forma, korzystanie z najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Niecodzienną atrakcją festiwalu będzie cykl oper cybernetycznych opartych na opowiadaniach Stanisława Lema, zabrzmią też bardziej „klasyczne” pod względem podejścia do materiału muzycznego utwory, jak zawsze na Polonice odbędzie się wiele prawykonań.

Na szczególną uwagę zasługują filmowe inspiracje na scenie Narodowego Forum Muzyki. Symfoniczny hołd Dariusza Przybylskiego dla Piera Paola Pasoliniego i dźwiękowa opowieść Pawła Mykietyna o Oskarze Dawickim – bohaterze głośnego Performera.

Podczas Festiwalu zostaną wykonane trzy utwory, które powstały w ramach Programu MKiDN „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca:

Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich – co-opera Bajki robotów

Szabolcs Esztényi, Ryszard Latecki, Tadeusz Wielecki, Hubert Zemler – Haiku from Romania

Dariusz Przybylski – Musica della notte. Omaggio a Pasolini na perkusję i orkiestrę symfoniczną.

Szczegółowy program Festiwalu „Musica Polonica Nova” znajduje się na stronie Festiwalu.