O programie

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zamówienia kompozytorskie, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, to pierwszy w Polsce projekt systemowo wspierający najnowszą twórczość muzyczną. W jego ramach co roku powstaje około stu nowych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, co zapewnia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do wartościowych dzieł muzyki współczesnej.

 

Program powstał w 2012 roku z inicjatywy środowiska muzycznego. Do corocznego konkursu wniosków stają organizacje muzyczne, które chcą zamówić dzieło u kompozytora (polskiego lub zagranicznego) lub grupy twórców. Dotacja obejmuje dofinansowanie powstania utworu, jego prawykonanie oraz nagranie, które zostaje bezpłatnie udostępnione w sieci, w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego (portal Ninateka.pl).

Na portalu Zamowieniakompozytorskie.pl w zakładce Zamówienia obok sylwetki kompozytora znajdziemy nagranie, opis utworu oraz materiały wykonawcze, które można bezpłatnie pobrać. Znalezienie dzieła ułatwia funkcja Wyszukaj, operująca wieloma filtrami. Można wyszukać utwór, wpisując jego tytuł, nazwisko kompozytora, gatunek muzyczny, miejsce prawykonania. Szczegółowe informacje o zbliżających się prawykonaniach umieszczone są w zakładce Kalendarium. Informacje praktyczne dotyczące udziału w Programie dostępne są w eZamówieniach.

W ramach programu realizowane są projekty o bardzo szerokim spektrum gatunkowym: powstają utwory zaliczane do tzw. muzyki klasycznej tworzonej współcześnie i spektakle teatru muzycznego, a także przedsięwzięcia łączące różne gatunki muzyczne (np. muzyka popularna i tradycyjna) lub transdyscyplinarne projekty z pogranicza muzyki i sztuk performatywnych lub wizualnych. Muzyka, która powstaje dzięki Zamówieniom kompozytorskim, ma w założeniu nie tylko rozbrzmiewać w salach koncertowych dużych miast, wpisując się w najnowszą historię muzyki artystycznej, lecz także docierać do mniejszych ośrodków i do mniej wyspecjalizowanej publiczności, stając się ważnym narzędziem edukacji artystycznej.

W ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zamówienia kompozytorskie w ciągu 10 edycji dofinansowane zostało zamówienie około 850 dzieł.  

Wykonanie portalu Zamowieniakompozytorskie.pl zostało zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mi imi             nia     polrm