17 grudnia w Lusławicach, o godzinie 19:00, odbędzie się prawykonanie utworu Krzysztofa Meyera „Musica concertante na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki”. Wykonawcami będą soliści Jan Kalinowski (wiolonczela) i Marek Szlezer (fortepian) oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała.

 

„Musica Concertante” zbudowana jest z czterech naprzemiennie występujących części wolnych i szybkich. To utwór wirtuozowski, jednak jego wirtuozeria – takie mam wrażenie – nie jest powierzchowna. Stawia wykonawców przed różnorodnymi problemami, nie tylko czysto technicznymi, ale i interpretacyjnymi. Znamienny dla tego utworu jest wysoki stopień integracji pomiędzy instrumentami solowymi i orkiestrą. Wiolonczela i fortepian pełnią wiodącą rolę, będąc jednocześnie mocno osadzone w narracji całości. Orkiestra pozostaje istotnym partnerem kolejnych zdarzeń muzycznych; nigdy nie ma przypisanej jedynie funkcji akompaniującej. Powinienem pewnie teraz powiedzieć więcej o formie i strukturze, ale uważam, że – ostatecznie – nie jest to istotne dla słuchacza. Każdy szczegółowy komentarz odziera mnie z przekonania, że muzyka którą piszę mówi sama za siebie, bez konieczności tworzenia drogowskazów.

Krzysztof Meyer

Na koncert, w ramach którego odbędzie się prawykonanie wstęp jest wolny.

Prawykonanie utworu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

(z materiałów organizatora)