7. Festiwal „TAURON Musica Electronica Nova” odbywa się w dniach 19-22.05.2016 we Wrocławiu. Tytuł Festiwalu – „Wzrastanie” – wpisuje się w ogólne hasło Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016: „Przestrzenie dla piękna”.

Program TAURON MEN 2016 został zbudowany wokół idei rodzenia się i powstawania, którą jednoznacznie pokaże instalacja Jeana-Luca Hervé, zmieniająca część betonowego placu przed NFM w rosnącą razem z muzyką zieleń. Instalacja ta jest powiązana z koncertem najsłynniejszego zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki współczesnej, paryskiego Ensemble intercontemporain, założonego w 1972 r. przez Pierre’a Bouleza. Zaplanowany na 21 maja koncert jest wydarzeniem szczególnym: wieczorem ten wyjątkowy, a występujący dopiero drugi raz w Polsce zespół dokona prawykonania zamówionego przez siebie utworu wrocławskiej kompozytorki Agaty Zubel. Obok niego zabrzmią kompozycje Edgara Varèse’a i Yana Maresza.

W piątek, 20 maja NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Michała Klauzy zaprezentuje repertuar łączący elektronikę z brzmieniem dużego zespołu symfonicznego. Koncepcja projektu zakłada pokazanie różnych sposobów współgrania tych dwóch elementów – od towarzyszącej orkiestrze elektroniki zarejestrowanej na nośniku (Höller), do przetwarzania dźwięków akustycznych w czasie rzeczywistym (Mitterer), po użycie w utworze Simona-Steena Andersena samplera z próbkami różnorakich – często bardzo dowcipnie i wirtuozowsko wplatanych w warstwę orkiestrową – dźwięków znanych nam z codziennego życia. Podczas koncertu zabrzmią utwory kompozytorów różnych generacji, pochodzących z czterech obszarów geograficznych Europy, w tym z Krakowa. To miasto będzie reprezentowane przez dwóch młodych twórców: Piotra Roemera i Szymona Stanisława Strzelca, którzy na zamówienie Festiwalu stworzyli wspólne dzieło.

TAURON MEN 2016 oferuje także obszerną odsłonę Kina Dźwięku, projektu, który towarzyszy Festiwalowi od wielu już edycji. W związku z ESK kompozytorzy z wielu stron Europy zostali zaproszeni do stworzenia dźwiękowych portretów miast. Również sesje przeznaczone dla dzieci oraz dorosłych pozwolą na nowo zobaczyć i usłyszeć, jak brzmią i grają różne miejsca w Europie – zarówno wielkie aglomeracje, jak i obszary bardziej tajemnicze i nieznane.

Podczas „TAURON Musica Electronica Nova” zostaną wykonane dwa utwory, które powstały w ramach Programu MKiDN „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: Zurine F. Gerenabarrena – „IKUR” na taśmę oraz Guillermo Lauzurica – „Asleep City” na taśmę.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu TAURON MEN 2016 jest Elżbieta Sikora. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.nfm.wroclaw.pl/musica-electronica-nova.