Ideą przewodnią 29. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich jest prezentacja twórców krakowskich i polskich w zderzeniu z muzyką kompozytorów z kręgu nordyckiego. Usłyszą zatem Państwo utwory z Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Danii.

Gościem specjalnym festiwalu będzie wybitna kompozytorka z Finlandii, na stałe rezydująca we Francji — Kaija Saariaho. Wygłosi ona wykład o swojej twórczości oraz poprowadzi otwarty kurs mistrzowski dla studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie. Niezwykle ważnym punktem tegorocznej edycji festiwalu będzie wykonanie I części utworu Concordia na skrzypce i wiolonczelę K. Saariaho. Prawykonanie całości kompozycji odbędzie się w maju na festiwalu w Bergen, kompozytorka jednakże zgodziła się, aby prawykonanie światowe I części miało miejsce w Krakowie.

Kolejnym gościem specjalnym będzie znakomity duński wiolonczelista Jakob Kullberg (profesor Royal Collage of Music w Londynie). Oprócz dwóch koncertów, w których weźmie udział (również z duńskim Kroger Quartet), poprowadzi on również kursy mistrzowskie w krakowskiej AM.

Podczas festiwalu będzie też miała miejsce sesja poświęcona muzyce nordyckiej i holenderskiej. Zaszczycą nas swoją obecnością muzycy z Holandii: kompozytor i muzykolog Leo Samama oraz znakomity duet z formacji Ensemble 306. Dla miłośników muzyki elektronicznej tradycyjnie przewidziany jest „Koktajl elektroniczny” — koncert Studia Muzyki Elektroakustycznej AM w Krakowie. Wykład dra Piotra Kletowskiego „Nordyckie brzmienia w kinie — od Sibeliusa do Pärta”, ilustrowany filmem Marka Piestraka Test pilota Pirxa (1979) z muzyką Arvo Pärta i Eugeniusza Rudnika, ukaże źródła inspiracji kompozytorów tworzących muzykę do dzieł filmowych.

Finał 29. MFKK przyniesie natomiast m.in. prawykonanie światowe III Symfonii krakowskiego kompozytora Macieja Jabłońskiego. Mam nadzieję, że tegoroczne wydarzenia festiwalowe dostarczą Państwu niezapomnianych przeżyć.

 

Marcel Chyrzyński, Dyrektor artystyczny

 

Prawykonania utworów Wojciecha Ziemowita Zycha Drogi powietrza. Splątane echa. Koncert podwójny na flet kontrabasowy, klarnet kontrabasowy i orkiestrę kameralną w rozmieszczeniu przestrzennym oraz Józefa Rychlika Oktet na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy serdecznie.

program festiwalu