„Operetka” Michała Dobrzyńskiego, z librettem opracowanym na podstawie dramatu Gombrowicza, w reżyserii Jerzego Lacha, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wystawiana była w Warszawskiej Operze Kameralnej aż kilkanaście razy w ciągu dwóch sezonów, a publiczność wielokrotnie nagradzała dzieło owacjami na stojąco. Premierę „Operetki”, która odbyła się w kwietniu 2015 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej, zaszczyciła swoją obecnością p. Rita Gombrowicz, obejmując wydarzenie patronatem honorowym. Na szczególną uwagę zasługują fenomenalni artyści i realizatorzy dzieła.

Spektakl zaproszony został do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Operowym „Armel”, którego jubileuszowa 10. edycja odbyła się w Wiedniu w 2017 i tam także został przyjęty entuzjastycznie. Po wiedeńskim wykonaniu Harald Lacina pisał:

„Muzyka Dobrzyńskiego wyróżnia się poprzez dramatyczne i muzyczne dysharmonie oraz sprzeczności. W tych pozornych przeciwieństwach leży ich siła wyrazu, ponieważ określają one rytm i stawiają wciąż zaskakujące akcenty. Dysharmoniczne melodie emanują najgłębszymi uczuciami i najsilniejszymi emocjami (…). Ponieważ uważam tę produkcję za najlepszą na tegorocznym festiwalu Armel, nie chciałbym wspominać o pozostałych trzech. Była też najbardziej oklaskiwana przez publiczność (…)!”

 „Die Musik Dobrzynskis besticht durch ihre dramatischen wie musikalischen Disharmonien und Widersprüche. In diesen scheinbaren Gegensätzlichkeiten liegt aber auch ihre Stärke, denn sie bestimmen den Rhythmus und setzen immer wieder erstaunliche Akzente. Die disharmonischen Melodien versprühen gleichwohl tiefste Gefühle und stärkste Affekte (…). Da ich diese Produktion für die beste des diesjährigen Armel-Festivals halte, möchte ich über die übrigen drei kein Wort verlieren. Sie wurde auch am stärksten vom Publikum (…) beklatscht!”

Wiedeńska realizacja „Operetki” była transmitowana na żywo oraz profesjonalnie zrealizowana w standardzie HD przez telewizję ARTE i jest dostępna w streamingu internetowym na stronach TV ARTE (PL, DE, ENG, ES, FR) do 1 stycznia 2018:

http://www.arte.tv/fr/videos/076006-004-A/operetka-de-michal-dobrzynski-armel-opera

OBSADA WYKONAWCZA I WIĘCEJ INFORMACJI:

http://armelfestival.org/hungary/?lang=en

 

(z materiałów organizatora)